loader

Poznaj dziedziny stomatologii

Stomatolog Poznań
Data publikacji: 27 lipca 2021

     Przybliżamy Państwu kilka najważniejszych pojęć związanych ze stomatologią, zapewniających kompleksowe leczenie zębów. Dowiedzą się Państwo czym jest endodoncja, pedodoncja, chirurgia, implanty, protetyka czy licówka.

 – Higiena i profilaktyka

Regularne przeglądy zębów oraz zabiegi usuwania kamienia i osadu nazębnego to podstawa zdrowego uśmiechu. Są one bazą tworzącą kompleksowe leczenie zębów.

Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości.Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent również musi dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu. Do działań profilaktycznych należą przede wszystkim regularne wizyty kontrolne.

Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg piaskowania jest bezbolesny i bezpieczny. Usuwa osad między innymi po kawie, herbacie czy nikotynie.

Skaling czyli profesjonalne czyszczenie zębów – jest zabiegiem zarówno profilaktycznym jak i leczniczym, przeprowadzanym przy użyciu aparatu ultradźwiękowego, zalecany minimum co 6 miesięcy, z tego względu iż przeciwdziała paradontozie i odsłonięciu szyjek. Zabieg jest z reguły bezbolesny. Po skalingu wszystkie zęby zostają wypolerowane co zapobiega ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej.

Fluoryzacja czyli lakierowanie – polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.

Lakowanie czyli uszczelnianie bruzd – polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, czego skutkiem jest rozwój bakterii i próchnicy.

– Stomatologia estetyczna

Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Współczesna stomatologia estetyczna obejmuje wszystkie działy stomatologii. Stanowi szeroka gamę usług stomatologicznych, skierowaną do najbardziej wymagających pacjentów. W dzisiejszych czasach pierwsze wrażenie jest niezmiernie istotne. Dbając o własny wygląd podnosimy często własną samoocenę. Cechą charakterystyczną świadczącą o atrakcyjności twarzy są usta, w tym piękny i zdrowy uśmiech.

Zabiegi wpływające na estetykę zębów to między innymi:

 • Wybielanie zębów
 • Korygowanie i konturowanie zębów
 • Biżuteria nazębna
 • Licówki kosmetyczne
 • Korony i mosty porcelanowe pełnoceramiczne i na podbudowie cyrkonowej
 • Kosmetyczne wypełnienia

– Stomatologia zachowawcza

Pinterest

To nic innego jak leczenie próchnicy zębów.

Próchnica to najbardziej rozpowszechniona choroba zębów o podłożu bakteryjnym. Bakterie obecne w jamie ustnej przetwarzają resztki jedzenia na kwasy, a te uszkadzają szkliwo zębów wytrącając z niego związki wapnia. W tkankach twardych następnie tworzą się ubytki, które nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty zęba.

Celem stomatologii zachowawczej jest odbudowa oraz poprawa wyglądu zębów, a czasami również rekonstrukcja złamanych koron zębów. Przy początkowej, minimalnej próchnicy zaleca się remineralizację zęba, lakierowanie (fluoryzację).

Przy bardziej zaawansowanej próchnicy wykonuje się wysokiej klasy światło-utwardzalne wypełnienia kompozytowe. Szeroka paleta barw wypełniaczy oraz jakość ich wykonania gwarantuje odbudowę zęba w jego naturalnym kolorze. Dzięki temu zapobiega się rozprzestrzenianiu tej choroby i można cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

Endodoncja

Długotrwały proces próchnicowy nie tylko niszczy szkliwo, ale także wywołuje zmiany w głębszych tkankach zęba. Jeśli dojdzie do takich powikłań potrzebne jest leczenie endodontyczne, potocznie nazywane leczeniem kanałowym. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia zębów, w których miazga uległa nieodwracalnemu zapaleniu.

W leczeniu endodontycznym niezbędne jest zdjęcie rentgenowskie. Zdjęcie RTG pozwala precyzyjnie określić długość oraz kształt kanału zębowego. Po oczyszczeniu kanałów korzeniowych, stomatolog wypełnia je materiałem gutaperkowym, który chroni korzenie przed nawrotem infekcji odcinając drogę bakteriom.

Pedodoncja

Pinterest

Pedodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem u najmłodszych czyli:

 • ząbkowaniem i jego zaburzeniami
 • leczeniem zębów mlecznych jak i stałych niedojrzałych
 • profilaktyką próchnicy
 • profilaktyką ortodontyczna

Kompleksowe leczenie zębów mlecznych i stałych jest istotne, jednak od najmłodszych lat należy uczyć dziecko właściwych nawyków higienicznych. Na pierwszą wizytę tzw. wizytę adaptacyjną warto przyjść gdy małego pacjenta nic nie boli, wówczas zapozna się on z gabinetem i lekarzem. Dzięki temu każda kolejna wizyta będzie bezstresowa i przede wszystkim nie będzie kojarzyła się z bólem. Regularne i pozbawione strachu wizyty umożliwiają ochronę przed próchnicą oraz wadami zgryzu.

– Protetyka

Protetyka to rekonstrukcja zniszczonych zębów oraz odbudowa brakujących.

Do uzupełnień stałych należą:

Korony protetyczne – pozwalają na odbudowę złamanych lub bardzo zniszczonych zębów. Nałożone na ząb odtwarzają naturalny wygląd, kształt, kolor, a przede wszystkim funkcję zęba. Wykonywane są z pięknej ceramiki na metalu lub na podbudowie z tlenku cyrkonu. Zdarza się, że bardzo zniszczone zęby po leczeniu endodontycznym wymagają takiej odbudowy, wtedy dodatkowo zostają wzmocnione wkładami koronowo – korzeniowymi, które zostają zakotwiczone w korzeniu.

Mosty protetyczne – odbudowują grupę brakujących zębów, przy wykorzystaniu pozostałych zębów pacjenta. Wykonywane są ze zblokowanych ze sobą koron porcelanowych i nie różnią się od naturalnych, zapewniając równocześnie komfort gryzienia. Mosty mogą również być wykonywane na implantach.

Licówki – to bardzo cienkie płatki porcelanowe, które likwidują niedoskonałości estetyczne zębów (przebarwienia lub plamy), korygują ich kształt, a także zamykają szpary między zębami (diastema). Jest to metoda mało inwazyjna, zapewniająca doskonałą estetykę.

Implanty – pozwalają uzyskać komfort oraz estetykę równą posiadaniu własnych, zdrowych zębów. Najnowocześniejsza metoda odbudowy brakującego zęba.

Uzupełnienia ruchome czyli wyjmowane z jamy ustnej to nic innego jak protezy.

Pamiętajmy! Brak choćby jednego zęba powoduje zaburzenie funkcjonowania jamy ustnej. Zęby stanowią zespół, który działa prawidłowo tylko w komplecie.

Chirurgia

Usuwanie zębów Poznań - Kompleksowe leczenie stomatologiczne

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. W zakres chirurgii wchodzą między innymi zabiegi takie jak:

 • ekstrakcja zębów mlecznych i stałych
 • usuwanie zębów mądrości, tzw. ósemek
 • usuwanie i odsłonięcie zębów zatrzymanych
 • resekcja wierzchołków korzeni
 • plastyka wędzidełka i tkanek miękkich
 • chirurgia przyzębia, kiretaże
 • regeneracja kości przed zabiegiem implantacji

Leczenie chirurgiczne wywołuje u pacjentów obawy przed operacją, powikłaniami i bólem. Każdorazowo pacjent jest przygotowywany do zabiegu, lekarz tłumaczy dokładnie cały plan leczenia, poszczególne etapy i możliwe następstwa. Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu przy zachowaniu pełniej sterylności.

– Implantologia

Implanty Poznań - Kompleksowe leczenie stomatologiczneImplant to z punktu widzenia estetyki, funkcjonalności oraz fizjologii najlepszy sposób odbudowy utraconego zęba. Aby zachować równowagę uzębienia, w miejsce usuniętego pojedynczego zęba lub kilku czy nawet wszystkich, implanty mogą całkowicie, bezpiecznie i bez żadnych komplikacji zastąpić brak naturalnych zębów. Implanty odczuwane są jako naturalna i integralna część organizmu.

Zabieg wszczepienia implantu przebiega w kilku etapach, wymagający od pacjenta dobrego stanu zdrowia, jak również zachowania idealnej higieny jamy ustnej. Implant wprowadzany jest w kości szczęki lub żuchwy i na jego podstawie odbudowana zostaje korona zęba.

– Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne polega na korekcji wad, czyli przesuwaniu zębów przy pomocy aparatów ortodontycznych w celu poprawy ich wyglądu i funkcjonalności. Dzięki temu możemy zmienić własny wizerunek, zwiększyć pewność siebie i zadbać o zdrowie zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych.

Bardzo ważna jest profilaktyka ortodontyczna już od najmłodszych lat. Ma ona na celu eliminowanie czynników prowadzących w przyszłości do wad zgryzu.

Na pomoc ortodontyczną nigdy nie jest za późno! Pacjent w każdym wieku ma szansę na poprawienie własnego komfortu . Warunkiem jest całkowite wyleczenie zębów i dziąseł oraz higiena jamy ustnej utrzymana na wysokim poziomie.

Wszystkie powyższe dziedziny stomatologii składają się na kompleksowe leczenie zębów. Ważnym jest, aby być świadomym możliwości leczenia zębów oraz znaleźć specjalistę, który otoczy nas odpowiednią opieką stomatologiczną.


Podziel się:


MediRaty