loader

A B C higieny jamy ustnej

Stomatologia RAHMA
Data publikacji: 20 maja 2021

     Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa. Nie zapominajmy o tym, jeśli chcemy pochwalić się zdrowymi, białymi zębami, dobrym samopoczuciem i prawidłowym stanem ogólnym naszego organizmu. Warto pamiętać, że nie przywiązując do niej należytej uwagi, narażamy się nie tylko na próchnicę, ale także na choroby błony śluzowej jamy ustnej oraz inne schorzenia. Okazuje się, że problemy zdrowotne związane z zębami czy dziąsłami rzutują na cały organizm. Próchnica osłabia m.in. skórę, oczy, nerki, a nawet serce .Jak zatem dbać o jamę ustną, by nie musieć się z nimi borykać?

Przedstawiamy Wam obligatoryjne minimum zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, które każdy z nas powinien stosować:

SZCZOTKOWANIE

Powinno obejmować nie tylko zęby ale i dziąsła, podniebienie oraz język. Dzięki temu likwidujemy wszystkie pozostałości jedzenia oraz zmniejszamy liczbę bakterii. Zęby powinny być myte minimum 2 razy dziennie przez 3minuty. Ważna jest kolejność w oczyszczaniu poszczególnych partii zębów. Powinnyśmy zaczynać od ich wewnętrznych powierzchni, następnie przejść do zewnętrznych, a w końcu do powierzchni żujących. Nie zapominamy o delikatnym szczotkowaniu języka i dziąseł zawsze w stronę, w którą rosną zęby, czyli górne ruchem „do dołu”, a dolne ruchem „do góry”. Odpowiednio dobrana szczoteczka pod względem twardości i wielkości czy to manualna czy elektryczna, powinna być wymieniana przynajmniej co 2-3 miesiące, ze względu na swoje zużycie oraz kumulację bakterii we włosiu. Ważne jest także, by wymieniać szczoteczkę po przebytej infekcji!

PŁUKANIE

Po każdym umyciu zębów zaleca się stosowanie płukanek o działaniu antybakteryjnym. Tak jak pasty do zębów, płukanki powinny zawierać fluor. Preparaty te rozpuszczają węglowodany, zmieniają pH w jamie ustnej, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstawania kwasów uszkadzających szkliwo. Sprawdzają się doskonale w podróży lub w sytuacjach, kiedy nie możemy umyć zębów w sposób tradycyjny. Warto czytać etykiety na ich opakowaniach i wybierać te bez zawartości alkoholu.

NITKOWANIE

Zachęcamy do regularnego korzystania z nitek lub taśm dentystycznych, zwłaszcza wieczorem przed szczotkowaniem zębów. Tylko tak można prawidłowo oczyścić przestrzenie między zębami tzw. powierzchnie styczne oraz okolice poddziąsłowe. Szczególnie ważne jest wprowadzenie nici w sposób delikatny, tak aby nie doprowadzić do uszkodzenia dziąseł. Pamiętać należy także o dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni między zębami rosnącymi z tyłu. To właśnie tam kumuluje się najwięcej resztek pokarmu.

USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO

Skaling, jest zabiegiem profilaktycznym. Może być wykonany w większości gabinetów stomatologicznych. Usuwanie kamienia nazębnego przeprowadzać należy przynajmniej raz do roku u pacjentów nieobciążonych chorobami przewlekłymi. U osób borykających się z problemami parodontalnymi lub chorobami przewlekłymi takimi jak np. choroby układu krążenia czy cukrzyca, należy wykonywać ten zabieg częściej. Pamiętajmy, że złogi nieusuniętego kamienia nazębnego, bądź obecność startych i ostrych zębów, mogą przyczynić się do powstawania przykrego zapachu z ust, bolesnych zapaleń dziąseł i owrzodzeń w jamie ustnej.

WIZYTY KONTROLNE

Są równie ważne jak wymienione powyżej czynności. W przypadku dzieci warto zgłaszać się na badanie kontrolne do lekarza stomatologa co 4 miesiące, zaś w przypadku osób dorosłych co 6 miesięcy.

DIETA

Dbając o codzienną higienę jamy ustnej pamiętajmy również, że aby mieć piękny i zdrowy uśmiech należy przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety. Powinna ona zawierać: produkty mleczne, mięso, warzywa, owoce oraz zboża i oleje roślinne w odpowiednich proporcjach. Ważne jest dostarczanie białek, składników mineralnych.: wapnia, fosforu, żelaza oraz witamin A, C i D.  Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ jest odpowiedzialna za prawidłową mineralizację i rozwój twardych tkanek zęba.

 Należy pamiętać, że stosując nawet najlepszą szczoteczkę, przy odpowiedniej metodzie szczotkowania, oczyszczamy jedynie ok. 60% powierzchni każdego zęba. W celu oczyszczenia pozostałych 40%, musimy posłużyć się dodatkowymi środkami takimi jak: pasta, nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej. Na rynku obecne są jeszcze inne przybory do codziennej higieny jamy ustnej: irygator, specjalne szczoteczki, czyściki, wykałaczki, wyciorki itp. Są one niezbędne u osób posiadających przykładowo korony, mosty, implanty zębowe oraz aparaty ortodontyczne. U tych pacjentów utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest utrudnione i wymaga od nich jeszcze większej systematyczności i cierpliwości.

W myśl hasła „ Lepiej zapobiegać niż leczyć”, należy prawidłowo i regularnie dbać o higienę jamy ustnej, by nie dopuścić do sytuacji patologicznych, które wiążą się z bólem i nieprzyjemnymi wizytami u stomatologa.


Podziel się:


MediRaty